Havuz Kışlık Bakımı

Havuz Kışlık Bakımı

Havuz Kışlık Bakımı ; Sezon bittikten sonra havuzu kullanmayacak olsak da yapmamız gereken bakım vardır.

Havuzların kış bakımında nelere dikkat etmek gerekir?

Kışın açık havuzların dolu tutulması tavsiye edilir. Böylece dış etkenlere karşı havuz yüzeyi ve yapısı daha iyi korunur.
Kışın don olabilen bölgelerde yapılan havuzların iç kaplamalarında su emme özelliği çok düşük olan porselen havuz kaplama malzemeleri kullanılmalıdır.
Dolu havuz dış etkilere karşı daha duyarlı olacağı gibi, yabancı maddelerin havuz içine düşmesi dolayısıyla havuz kaplamasının zarar görmesi de söz konusu olamaz. Ayrıca havuzun kış boyu bakımının yapılması havuzun sezona hazırlanmasında maddi ve manevi daha az bakım gerektirir.
Açık yüzme havuzlarında kışın ve ısının “0¨ °C’nin altına düştüğü zaman oluşacak “don”, kaplama malzemelerinin zarar görmelerine neden olabilir.
Donun olumsuz etkilerini yok etmek için bazı önlemler almak faydalı olacaktır.

Havuz suyu yüzeyinden yaklaşık 30 cm aşağı indirilir.
Havuz yüzeyinde oluşabilecek buz tabakasını önlemek için havuz suyu yüzeyine esnek buz basınç yastıkları asılır. Buz basınç yastıkları sayısı havuzun alan büyüklüğüne bağlı olarak belirlenir ve özel bir dizayn ile yerleştirilir.
Dolu bırakılan havuzlarda ilkbahar temizliğini kolaylaştırıcı önlemler alınmalı, yani yosun oluşumu ve kireç çökmelerinin önlenmesi gerekir. Kış koruyucusu, havuz suyunu kış boyunca koruyan, ilkbahar temizliğine kolaylık sağlayan, yosun oluşumunu, kir ve kireç çökmelerini önleyen bir malzemesidir.
Havuz suyu havuz dip emişten emilerek sirküle edildikten sonra 10-15 °C ısıtılarak havuza verilir. Sirkülasyon normal işletme koşullarının yaklaşık dörtte biri seviyesinde yapılır.
Yukarıdaki dört önlem alındıktan sonra ek olarak havuz üstü branda veya ısı korumalı branda benzeri malzeme ile kapatılabilir. Sizde Kışlık havuz Bakımı için bizlere ulaşarak bilgi alabilirsiniz.