Sezon Öncesi Havuz Bakımı

Sezon Öncesi Havuz Bakımı

Sezona Başlarken Havuz Temizliği ;

Öncelikle kıştan kalan su boşaltılarak havuz duvarları ve tabanı bol su ile yıkanır. Daha sonra 0 luk Hidroklorik asit bir plastik kova içinde 1/4 oranında sulandırılarak, bir fırça yardımıyla sürülür. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar şunlardır. Sezon Öncesi Havuz Bakımı için bizim ile iletişime geçebilirsiniz. 

Plastik kovanın içine 3/4 ü kadarına su koyduktan sonra asit ilave edilmelidir.

Tersi tehlikelidir.

Kova temiz olmalı ve başka bir kimyasal içinde bulunmamalıdır.

Mutlaka maske veya nemli havlu, ağız ve buruna sarılmalıdır.

Çıkan klor gazı solunmamalıdır.

El ve ayaklarda asit yanığı oluşmaması için plastik eldiven ve bot giyilmelidir.

Bir fırça yardımı ile asitli su duvarlara sürülür, bu esnada Hidroklorik asit , havuz duvarında oluşmuş kişir’i (Kalsiyum ve Magnezyum karbonatları) çözer.

Asitli suyun fazlası derzleri de sökeceği için duvarın 2 mt sini

asitli su sürüldükten sonra taze su ile durulama yapılmalıdır. Böylece asitli su yalnızca kişiri çözer ve derze zarar vermeden nötralize edilir.

Eğer derz tamirat ‘i yapılacaksa, asit ‘in derzleri çıkarması için 1/1 oranında kullanılması gerekir.

Havuz Bakımı

Asitli su ile temizlik bittikten sonra asitli su havuzdan bertaraf edilir ve 100 ton luk bir havuz için yaklaşık 2.5 lt yosun önleyici bolca suya katılarak bir fırça yardımıyla duvarlara sürülür. Bu işlemin ardından havuza su doldurulmaya başlanır.

Denge tankının temizliği yalnızca su ile yapılır. Denge tankı içinde temizlik için asit veya klor kullanılmaz. Denge tankı kapalı bir ortam olduğu için asit veya klor ile yapılacak temizlikte, temizliği yapan kişi bu kimyasalların çıkan gazı ile zehirlenirler.

Havuz temizliği yapılırken basma hattın içinde kalmış olan pis suda mutlaka boşaltılmalı ve basma hattına da temiz su bir hortum vasıtası ile basılarak içinin temizlenmesi sağlanmalıdır. Aksi halde havuz ilk çalıştırıldığı anda basma hattındaki pis su havuza suyuna karışır.

Havuza su doldurulması esnasında, suya klor ilavesi yapmak gereklidir.

Havuz çalıştırılmadan önce kum filtresi mutlaka gözden geçirilmeli, filte içindeki kumlar 3 yıl kullanıldıktan sonra mutlaka değiştirilmeli veya filtre içinde kum eksilmesi varsa eksilen kum ilave edilmelidir.

Havuz pompalarının kontrolü için konusunda uzman bir operatör veya bobinaj ustasına müracaat edilmeli, pompa difizörleri ve rulmanları gözden geçirilmelidir.

Konusunda uzman bir elektrikçi tarafından da havuz pompaları kontrol paneli (termik, kondaktör, timer, faz koruma rölesi ve grup otomatlar), topraklama hattı, su altı lamba armatürlerinin su izolasyonları ve trafolarda mutlaka kontrolden geçirilmelidir.

Bütün bu kontrolden sonra havuza su almaya başlaya biliriz. Havuza su dolarken mutlaka makine dairesi kontrol edilmeli ve havuzdan makine dairesine su gelmediği tespit edilmelidir. Aksi halde yapılacak bir ihmal makine dairemizinde su altında kalmasına sebep olacaktır.

Havuzumuz su dolması esnasında suya biraz klor ilave edilmesi gerekir. Bunun sebebi havuz tam olarak dolup devreye alınacak zaman içerisinde suda bakteri üremesi başlamamasıdır.

Havuzumuz su ile dolduktan sonra önce ters yıkama ile filtremiz temizlenir ve havuz sistemimiz filterleme konumuna getirilerek çalıştırılır.

Bundan sonra yapılacak işlem havuz suyu pH ‘ı 7.0-7.4 aralığına getirilerek klor şoklaması yapmaktır. Sezon Öncesi Havuz Bakımı Sezana başlarken oldukça önemli yapılması gereken bir işlemdir. Bu işlem için firmamızı arayarak bilgi alabilirsiniz.