Prefabrik Havuz Yapımı

Prefabrik havuz, bakımı daha uygun maliyetli, inşaat çalışmasına gerek olmadan yapılan havuzlardır. Bu havuzlar pratik bir şekilde havuzun tadını çıkarmak isteyen müşterilerimize özel olarak yaptığımız havuzlardır. Havuzda uzun süre vakit geçirerek bakımıyla çok uğraşmak istemeyen kişiler prefabrik havuzları tercih etmektedir. Prefabrik havuz yapımı diğer havuzlara göre daha maliyetlidir. Ancak bu havuzların en önemli özellikleri ömür boyu maliyet olarak çok daha uygun olmasıdır. Bu havuzlarda bakım maliyeti klasik havuzlara göre çok daha uygundur. Günümüzde en çok tercih edilen havuzlar türleri arasında prefabrik havuzlar gelmektedir. Diğer havuzlarda yosun gibi birçok sorun ortaya çıkabilir. Ancak prefabrik havuzlarda bu tarz bir durum yaşamazsınız. Bu havuzların bakımı ve temizlenmesi çok kolaydır. Fiberglas malzeme kullanıldığı için son derece esnek bir malzeme kullanılır. Bu havuzların bakım ve onarımı da son derece kolaydır. Havuza basamak, oturma bankı, koy, güneşlenme terası gibi ekstra alanlar da kolayca eklenebilir. Prefabrik havuz yapımı konusunda profesyonel ekibimizden istediğiniz zaman destek alabilirsiniz.

Prefabrik Havuz Nasıl Yapılır?

Prefabrik havuz yapımı diğer havuzlarla benzemektedir. Bu havuzda da alan kazma işlemleri yapılmaktadır. Prefabrik havuz yapımı şu şekildedir;
 • Havuz için öncelikle kazı yapılır. Kazı alanında taş taban malzemesine yer açmak için havuz derinliğinden 10 metre derin olacak bir kazı yapılır.
 • Sonrasında tercihinize uygun bir prefabrik havuz üretilir ve 1 gün içinde teslim edilir. Vinç gibi malzemeler kullanılarak havuz adrese getirilir.
 • Taş havuz tabanı yerleştirilir ve sıhhi tesisat yerleştirilir
 • Sıhhi tesisat sonrasında havuzun ayarlanması yapılır. Havuz kazılan alana yerleştirilir ve havuz seviyesine yönelik ayarlamalar yapılır.
 • Havuzun seviyesinin belirlenmesinden sonra havuz dışından taşla doldurma işlemi yapılır. Eş zamanlı olarak da su doldurma işlemi yapılır ve basınç ayarlanır.
 • Havuzun doldurulmasından sonra etrafı planlanır. Havuza özel bir beton dökerek veranda oluşturulur.
 • Havuzda istediğiniz ek tasarımlar oluşturulur.
 • Havuz bu aşamada kullanıma hazırdır. Su dengesi kontrolünden sonra havuza girerek gerekli kontrollerinizi yapabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Prefabrik Havuz Yapımında Kullanılan Malzemeler

Prefabrik havuz yapımında imalat ve montaj sırasında çok sayıda malzeme kullanılmaktadır. Bu süreçte üretim ve kurulumda kullanılan malzemeler vardır. Havuzda yüzey jel kaplama katmanı, paslanmayı ve aşınmayı engelleyecek reçine, yüksek güç sağlaması için polyester reçineli fiberglas, ek dayanma sağlaması için gerilme noktalarına yerleştirilen dokuma kumaşları kullanılır. Ayrıca havuzu desteklemesi için özel yapısal malzemeler uygulanır. Bu malzemeler havuzun üretimi için kullanılır ve farklı görevleri vardır. Öncelikle jel kaplama malzemesi kaba püskürtülür. Vinil ester reçine doğranan yardımıyla doğranmış fiberglas uygulaması yapılır. Bununla eş zamanlı polyester reçine kullanılarak da fiberglas uygulanır. Havuzun daha dayanıklı olması için gerilme noktalarına dokuma kumaşı koyulur. Ekiplerimizin tasarımı ve sizin taleplerinize göre desteği arttırmak için özel yapısal malzemeler kullanılır. Son katmanı ortaya çıkarmak için de polyester reçine yardımıyla doğranan fiberglas uygulaması yapılır. Elde edilen kalıp belirli bir sürede kurutulur ve havuz kabuğu kalıptan çıkarılır. Bu süreçte havuzda fazlalık olan fiberglas olabilir. Bu alanlar kesilir ve havuz kabuğu kalitesi kontrol edilerek götürülmeye hazır hale gelir.

Prefabrik Havuz Fiyatları

Prefabrik havuz fiyatları taleplerinize ve ihtiyaçlarınıza göre değişir. Bu havuzda genişlik, kişisel tercih ve üreticinin havuz kabuğu teknolojisi fiyatlar üzerinde belirleyicidir. Bazı kişiler maliyeti düşürmek adına havuz kurulumunu kendisi yapmayı tercih eder. Bu iş için gerekli malzemeleri satın alarak kurulum maliyetlerini ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak bizler sorun yaşamamanız için bu işi uzmanlara bırakmanız gerektiğini düşünüyoruz. Prefabrik havuzda kullanılan malzemeler de fiyatları etkiler. Toprak üzeri bir havuz ya da toprak altı bir havuz yaptırabilirsiniz. Malzemelerin markası ve çeşitleri fiyatları etkiler. Bunun yanında havuzun büyüklüğü de kullanılacak malzemeyi çoğaltır. Alan genişliği fiyatlarda etkilidir. Havuz evin mimarisine de uygun tasarlanmalıdır. Evinizde tercih edeceğiniz havuza bütçeniz dahilinde eklentiler yaptırabilirsiniz. Isıtıcı, vakum tipi, pompa ve filtre gibi farklı ürünler koydurmak isterseniz bu size ek maliyet getirir. Prefabrik havuzdan tam verim için ek malzemeler doğru seçilmelidir. En uygun fiyatlı, her bütçeye ve tarza uygun kaliteli prefabrik havuz yapımı için bize ulaşabilirsiniz.   Hazır havuz yapımı, bir havuz sahibi olabilmenin en hızlı yoludur. Sizler de bahçenizde bir havuz sahibi olmak istiyorsanız çok yüksek bütçeler ayırmanıza gerek yok. Betonarme havuzlarla karşılaştırdığınızda yarı yarıya kadar uygun fiyatlı olabilen hazır havuzlar kolayca kurulabilen ürünlerdir. Hazır havuzları istediğiniz ölçüde üretim yapılmaktadır. Hazır havuzların üretimi atölye ortamında yapılır. Fabrikasyon olarak üretilen bu ürünlerin sahada montaj işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemde de beton zemin uygulaması ve hafriyat işlemleri yapılmaktadır. 3-4 gün içinde kurulumu tamamlanan havuzunuzun keyfini çıkarmaya hemen başlayabilirsiniz. Tabii bu süre içinde 9-10 gün kadar da beton zemin uygulaması sonrası beklemeniz gerekiyor. Prefabrik havuz olarak da bilinen hazır havuzlarda çelik paneller ana taşıyıcı malzemelerdir. Bu ürünler korozyona karşı anti korozyon ve lak şeklinde çift katman koruma sağlayacak şekilde üretilir. Anti bakteriyel malzemelerden üretilen havuzlarınız çok uygun fiyatlarla istediğiniz yere kurulmaktadır. Farklı ölçü seçenekleriyle yapabileceğiniz havuzlarınız yetişkinde standart 1.50 cm, çocuklarda 60 cm olmakla birlikte farklı derinliklerde de üretilebilmektedir.

Hazır Havuz Teknik Özellikleri

Hazır havuz yapımı sürecinde ana taşıyıcı malzemenin yüksek koruma özelliği sayesinde çelik paneller olduğunu belirttik. Korozyona karşı dayanıklı olan paneller toprak altında en yüksek mukavemet sağlayacak ana taşıyıcı görevi görür. Ana taşıyıcı malzemelerin üzerine kaplama olarak liner kaplama uygulanmaktadır. Bu kaplama malzemesi %100 sızdırmazlık garantisi olan bir üründür. Ayrıca yüksek esnekliğiyle işlevsel çözümler sunar. Havuzlar için çok önemli olan anti bakteriyel özelliği bulunan bir malzemedir. Hazır havuz siparişlerinizde havuzunuz üretim alanında tek parça olarak imal edilmektedir. Havuzunuzda açık mavi, beyaz, Adriyatik mavi gibi farklı renk seçenekleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca alt desen olarak mermer ya da mozaik gibi seçenekleri değerlendirmeniz mümkündür. Hazır havuzlarda siparişlerinizi istediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz. Hazır (prefabrik) havuz; daha önceden hazırlanıp yerleştiği alanda bir bütün oluşturmaktır. Bunun üzerine prefabrik havuzlar ise kolay inşa edilebilen, taşınabilen ve kullanışlı havuz çeşididir. Diğer havuz türlerinde yapılan kazı, sıva, yalıtım ve benzeri gibi güçlük gerektirecek uygulamalar yapılmaz. Evinizin bahçesine dilediğiniz modelde prefabrik havuz tercih edebilirsiniz. Sonrası ise bahçenizde müsait bir yere yerleştirilip sizlere keyifli dakikalar geçirmenize yardımcı olur. Çelik panel malzeme ile yapıldığı için panel adı ile de bilinmektedir. Hazır havuzlar günümüzde daha çok tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise bu havuz çeşidinin oldukça az temizlik istemesi ve böylece havuzda fazlası ile vakit geçirmemizi sağlayabilmesidir. İnşa edilir iken kullanılacak ürün fiyatı ekonomik olarak biraz fazladır. Fakat ilerleyen süre zarfında ekonomik yönden sizlere kar sağlayacaktır. Kar sağlamasının sebebi diğer havuz türleri gibi fazla bakım istemediği için daha az maliyete neden olacaktır. Hazır havuz malzemeleri kesinlik ile kaliteli ürünler olmalıdır. Bunun yanı sıra kurulumu yapılır iken tecrübe, dikkat ve profesyonellik istemektedir.

Hazır Havuz Üretim Aşamasında Kullanılan Malzemeler

Hazır havuzların kurulumu ve yapımında birçok malzeme kullanılır. Kullanılan bu malzemelerin kaliteli olması oldukça önemli bir husustur. Hazır havuzların imalatında ve kurulumunda kullanılan malzeme türleri birbirinden değişik bir şekilde sunulmaktadır. İmalat sırasında kullanılan malzemeleri şöyle sıralayabiliriz;
 • Jel kaplama yüzey katmanı
 • Daha yüksek güç için polyester reçineli fiberglas
 • Paslanma ve aşınma olmasını engellemek için vinil ester reçine
 • Dayanak için yapısal malzemeler
 • İlave direnç için gerilme noktalarına dokuma kumaşı
Yukarıda belirttiğimiz malzemelerin kullanım sahaları birbirinden değişik ve farklı vazifeleri bulunmaktadır. Bu malzemeler sayesinde hazır havuzlar oldukça dayanıklı ve kaliteli bir hal almaktadır.  

Hazır Havuz Kurulum Aşamasında Değerlendirilen Malzemeler

İmalat basamağında elde edilen bu çeşitli malzemeler kurulum esnasında kullanılmaktadır. Kurulum basamağı adım adım tecrübeli ve profesyonelce dikkatli bir şekilde gerçekleşmesi gerekmektedir. Hazır havuzun adım adım kurulumu şu şekilde gerçekleşmektedir;
 • Jel kaplama malzemesi kalıbın üstüne püskürtülür.
 • Vinil ester reçine ile doğranmış fiberglas uygulanır.
 • Polyester reçine ile doğranmış fiberglas uygulanır.
 • İlave direnç için gerilme noktalarına dokuma kumaşı uygulanır.
 • Dayanak için yapısal malzemeler kullanılır.
 • Son katmanın oluşması için polyester reçine ile doğranmış fiberglas uygulanır.
 • Kalıp kurutulur.
 • Havuzun kabuğu kalıptan çıkartılır.
 • Fazlalık olan fiberglas kesilir.
 • Havuz kabuğunun kalitesi kontrol edilir.
Yukarıda belirttiğimiz adımlar gerçekleştirildikten sonra havuz dizaynı hazırlanmış olur.

Hazır Havuzların Avantajları Nelerdir?

 • Uzun mühlette oldukça daha düşük maliyet imkanına sahiptir.
 • Son derece kolay bir şekilde temizlenirler.
 • Fiberglas malzemesi yalıtkan bir malzeme olduğu için ısıtma maliyeti de düşük olmaktadır.
 • Fiberglas dayanıklı ve esnek bir malzeme olduğundan dolayı sadece direk olarak darbe alındığında çatlak ya da delik oluşur.
 • Onarımları kolay ve hızlı şekilde yapılabilmektedir.
 • Kurulumları oldukça kolay bir şekilde gerçekleşir.
 

Hazır Havuz Nasıl Yapılır?

 1. Adım: Kazı
Hazır bir havuz kurulumu yapar iken genelde havuzu ayarlamak ve havuzun uygun bir biçimde doldurulmasını sağlayabilmek adına kazı işlemi gerçekleşmelidir. Kazılmış yerin taş taban malzemelerine yer açılması adına havuz derinliği normal derinlikten 10 m daha derin bir biçimde kazılması gerekmektedir.
 1. Adım: Havuz Teslimi
Hazır havuz teslimatı genellik ile bir iki gün içinde gerçekleşmektedir. Çalışanlarımız bir ekskavatör kullanımını sağlayarak havuzu alanda hareket ettirmektedir. Şartlara dayalı olarak bazı zamanlarda da vinç kullanımı sağlanması muhtemel olmaktadır. Havuz taban hazır olduğu alana yerleştirilip bir sonraki adıma geçilmektedir.
 1. Adım: Taş Havuz Tabanının Ve Sıhhi Tesisatın Yerleştirilmesi
Hazır havuz hazırlık ortamına getirilip ardından çalışanlarımız taş havuz tabanını mütenasip bir biçimde yerleştirmektedir ve sıhhi tesisat üstünde çalışmaya başlamaktadır. Taş havuz tabanı ve sıhhi tesisatın yerleştirilme çalışmasını firmamızın prosedürlerine mütenasip olarak gerçekleştirmekteyiz. Böylelikle hazır havuzda yaşanacak türlü sorunları meydandan kaldırmaktadır.
 1. Adım: Havuzun Ayarlanması
Sıhhi tesisat işlemi yapıldıktan sonra havuz ayarlanması adına hazır havuz kazılmış olan yere yerleştirilmektedir. Havuzu kesin olarak doğru yere yerleştirmiş olduğunuzdan emin olabilmek adına gereken kontroller yapılır ve havuz düzeyi ayarlanmaktadır.
 1. Adım: Dolgu Ve Su Doldurulması
Havuz mütenasip düzeyde olduğu zaman hazır havuzun dış kısmından taş ile doldurma çalışmasına başlanmaktadır. Bu adımda dolgu ile suyu aynı anda doldurma çalışması yapıp ortamdaki basıncı ayarlamak oldukça mühim olmaktadır. Bu hazır havuz inşasında firmamızın seçmiş olduğu bir prosedürdür. Büyük bronzlaşma çıkıntısına ve rafına sahip olan havuz dizaynları genelde kum, çimento ve sudan oluşmakta olan bir karışım olan akışkan dolgu ismi verilmekte olan bir ürün ile doldurulmaktadır. Bu dolgu çıkıntının alt kısmında katılaşmaktadır ve dayanıklılık sunmaktadır.
 1. Adım: Veranda Kurulumu
Hazır bir havuz çevresine sert kaplama yerleştirir iken havuz etrafına minimum 30 m’ lik beton dökülmesi gerekmektedir. Aynı zamanda havuz kabuğunu ve çevresindeki betonu birbirlerine bağlamak seçimi yapılması gerekli olan prosedürlerden bir tanesidir. Bu sebep ile havuz ve veranda gibi 2 yeri birleştirmekte olan bir bünye oluşturması gerekmektedir.
 1. Adım: Havuzu Kullanma
Hazır havuz fabrikadan çıkıp direk olarak kullanım sağlamaya hazır bir duruma getirilmektedir. Havuzu su ile doldurup ardından filtre sisteminin ve pompasının son derece iyi bir biçimde çalışıyor olduğundan kesin olunması gerekmektedir. Aynı zamanda su dengesi de kontrol edilmesi gerekmektedir. Hazır havuzlarda tabanın ve duvarın fırçalanmasına gerek de bulunmamaktadır.  

Hazır Havuz Çeşitleri Nelerdir?

 • Çelik Havuz
Çelik hazır havuzlar, paslanmayan İnox yapıları adına üzerinde kimyasal işlemler gerçekleşmiş çelik plakaları ile oldukça dayanıklı olmaktadırlar. Bu havuz türünün 2 gün içerisinde monte edilme işlemi gerçekleştirilip, alt yapısını da dahil edersek toplam 7 gün içerisinde teslim edilmektedir. Skimmer sistemi sayesinde aracısız filtrasyon ve son derece hijyenik havuz haline gelmektedir. Anti UV yüksek rezistanslı anti – fouling 75-80/100 yardımcı tek parçalı liner sayesinde asla ve asla sızdırma yapmaz. Deprem ve yerin hareketinden katiyen etkilenmemektedir. Yani günümüz teknolojisi ile gerçekleşmesi profesyonellik ve işçilik yanlışlarını meydandan kaldırmaktadır ve çelik bünyesi ve liner sayesinde depremlere karşı sağlam aynı zamanda sızdırmayan bir bünye sağlamaktadır. Prefabrik bünyesi sayesinde de inşa ruhsatı gerektirmemektedir. Aynı zamanda da taşınma olanağı sağlamaktadır.
 • Fiberglas (Polyester) Havuz
Fiberglas havuz, cam elyaf destekli polyester ismi verilmekte olan ham maddeden fabrikalarda hazır bir kalıp olarak üretimi gerçekleşmektedir. Fiberglas ismi ile de bilinen bu üründen üretimi gerçekleştirilen havuz gerek fabrikasyon monoblok olarak üretimi gerçekleşir gerek ise ortamınıza veya projelerinize hususi olarak yerinde kurulumu gerçekleşmiş olacak bir biçimde modüler halde hazırlanmaktadır. Fiberglas havuz üretim bünyesinden dolayı başka havuz inşa etme prosedürlerine göre son derece yüksek maliyetli olmaktadır. Havuz gövdeleri monoblok yani tek parça olmasından dolayı su kaçırma olasılığı ‘0’ olmaktadır. Yer hareketinden ve depremden etkilenmemektedir. Monoblok olarak alana ulaşmasından dolayı monte edilme süreleri 3 ile 4 gün gibi oldukça kısa bir zaman almaktadır. Bütün renklerde üretimi gerçekleşebilmektedir. Ancak fiberglas havuz genellik ile mavi ya da beyaz renk olarak seçimi yapılmaktadır. Fiberglas havuz betonarme havuzların riskini meydandan kaldırmakta olan bir prosedürdür. Fiyat olarak kıyaslama yapılır ise betonarme havuz ile hemen hemen yakın maliyette olmaktadır. Fiberglas havuzun pek çoğu skimmer ismi verilmekte olan yüzey sıyırıcı filtrasyon sistemli olmaktadır. Hazır kalıpta üzerinden taşmalı ve hususi üretim alternatifleri de bulunmaktadır. Fiberglas havuzlarlar ısı değişikliklerine karşıt dayanımı son derece yüksek ürün olmaktadır.

Hazır Havuz Modeli

Hazır havuz türleri genişliklerine ve yapıları ile kullanılan malzemeye göre çeşitlilik göstermektedir. Genellik ile prefabrik havuzların fiyatları, kullanılan yerin vaziyetine, şahsi fikirlerinize ve imalatçı aracılığı ile kullanılmış havuz kabuğu teknolojisine göre çeşitlilik göstermektedir. Hazır havuzun kurulumu: Havuzunuzun kurulumunu kendi başınıza yapmayı düşünebilirsiniz. Eğer böyle bir fikriniz var ise havuz kurulumu için gereken bütün malzeme ve araçların temin edilmiş olması gerekmektedir. Fakat kendiniz havuz kurulumunu ekonomik olarak düşük fiyatlarda yapmış olsanız dahi kurulumun doğru bir şekilde yapılması için çok fazla tercih edilebilen bir sistem olmamaktadır. Dilerseniz prefabrik havuzunuzun kurulumunu Şirinler Havuza bırakabilirsiniz. Materyaller: Havuz yapımında genellik ile toprak üstü havuz tercih edilmektedir. Fakat toprak altı havuzlarda tercih edilebilmektedir. Sektörde türlü malzeme bulunduğu için çoğu imalatçıyı ve sektörde bulunan malzemelerin dizelgesini kontrol etmek prefabrik havuzun ekonomik açıdan toplam fiyatını öğrenmek önemli bir konudur. Boyut: Havuzun genişliği, yapısı ve kurulum yapılacak yerin özellikleri uygun malzemenin tercih edilmesini sağlamaktadır. Hazır havuzun kurulumu evinizin yapısı ile uyum içerisinde olması gerekmektedir. Ekler: Havuzunuz için kullanacağınız ek ürünler (filtreler, ısıtıcılar, pompa ve benzeri gibi) ekonomik olarak daha fazla fiyata sebep olacaktır. Ancak prefabrik havuzunuzu daha kaliteli kullanabilmek için ek malzemeleri dikkatli seçip kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan bütün hazır havuz modelleri sizlere sunulmaktadır. Hazır havuzlar, kurulumunun kolay olması ve ekonomik olarak sağladığı kar sebebi ile günümüzde oldukça fazla tercih edilmekte ve büyük öneme sahip olmaktadır.

Hazır Havuzlarda Firma Seçimi

Hazır havuzlar oldukça kullanışlı, kaliteli ve kullanımları son derece basit olmasına rağmen havuzların inşalarını gerçekleştiren firmaların da kaliteli olması oldukça önem taşıyan bir unsurdur. Havuzların inşa edilmesinde tecrübeli ve profesyonel kişiler ile çalışılması havuzların daha problemsiz bir biçimde inşa edilmesini sağlayan bir husustur. Bilhassa, ileriki zamanlarda bütün havuz bakımı ve onarımı için havuzu inşa eden firma ile çalışmak havuzların ve havuz donanımlarının daha çok verimkar olmasını sağlamaktadır. Şirinler Havuz bütün havuz türlerini inşa eden, havuzların bakımlarını ve onarımlarını gerçekleştiren bir firma olmaktadır. Firmamız malzemelerini son derece kaliteli olarak müşterilerine sunmaktan ve müşterilerinin memnuniyetini sağlayabilmek için hizmet sunmaktadır. Şirinler Havuz olarak tecrübeli ve profesyonel bir kadro ile çalışmaktayız ve bütün havuz türlerini ister prefabrik havuz ister betonarme havuzlar olsun uzun ömürlü kullanımını siz değerli müşterilerimize sağlamaktayız. Yaptırmayı düşündüğünüz herhangi bir havuz türü hakkında temsilcilerimiz ile irtibata geçip detaylı bilgi alabilirsiniz. Kaliteli, dayanıklı ve sağlıklı ürünler ve havuz inşaları için hemen Şirinler Havuz ile iletişime geçin. Sizin memnuniyetiniz bizim mutluluğumuzdur.