İçerikte Neler Var? [Göster]

Havuz Ozonu nedir?

Ozon, üç oksijen atomundan oluşan mavi renkli bir gazdır. Ozon, bakteri, parazit ve virüsleri etkili bir şekilde öldürdüğü ve etkisiz hale getirdiği için yüzme havuzlarında kullanışlıdır. Aynı zamanda iyi bir oksitleyicidir, yani sudaki kirletici maddeleri kimyasal olarak yok edebilir.

Ozon, diğer havuz kimyasallarını eklediğiniz gibi havuzunuza eklemek yerine, sirkülasyon sistemi içindeki havuz suyunuzu sterilize eder. Yüzerken ozon gazı ile temas etmek istemediğinizi söylediğimizde bize güvenin.

Dolaşan su havuza veya spaya geri verildiğinde, ozon çok düşük ve güvenli bir konsantrasyonda bulunur. Kalan dezenfektan tutmadığından , suyun tamamen sterilize edilmesini ve yüzmek için güvenli olmasını sağlamak için havuza klor veya brom gibi başka bir kimyasal eklenmelidir.

Ozon dengesizdir ve taşınamaz, yani diğer gazlı kimyasallarla yapabileceğiniz gibi tanklarda satın alamazsınız. Bir ozonatör veya ozon jeneratörü kullanılarak yerinde üretilmelidir.

Ozon jeneratörünün nasıl çalıştığını açıklayalım.

Havuz Ozon Jeneratörü Nasıl Çalışır?

Ozonatörler veya ozon jeneratörleri, havuzun sirkülasyon sistemine işletim ekipmanından aşağı akış yönünde yerleştirilir. Su, ozonatörden geçerken, havuza dönmeden önce ozonla sterilize edilir. Ozon insanlar için güvenli olmadığından, arıtılmış su yüzücülerle temas edeceği havuza geri dönmeden önce ozonun tamamı veya çoğu kullanılmalıdır.

Unutmayın yerel veya devlet sağlık düzenlemeleri de ek bir önlem olarak bir ozon algılama sistemi kurmak isteyebilir söyledi.

Akılda tutulması gereken bir diğer nokta da havuz ozon jeneratörünüzün yerleştirilmesidir. Bir ozonatörü her kurduğunuzda ve kullandığınızda, temiz havaya erişebilmesi gerekir ve yer altında olamaz .