Havuz Suyu Kış Bakımı

Havuz Suyu Kış Bakımı

Havuz Suyu Kış Bakımı

Havuz Suyu Kış Bakımı ; Öncelikle kışlık bakımı doğru meydana getirilen bir havuz kış sezonu boyunca bile gaslınüze güzel duyu görünecektir. Ek olarak aldığınız tedbirler havaların ısınması ve sezonun açılmasıyla beraber yapılacak olan bakımı kolaylaştıracak ve sezon açılış maliyetini düşürecektir. Mutlaka önlem almak, tedavi etmekten daha ucuz ve kolaydır. Dolayısıyla kışa girerken alınacak önlemler ile yaz başında havuzunuzu açarken harcayacağınız muhtemel süre ve para israfı önlenecektir.

Havuz suyunun kış süresince havuzda bekletiliyor olması su basıncının ortadan kalkmasının getireceği olası havuz yüzey çatlama problemlerinin önüne geçecektir. Bunun yanı sıra yabancı maddelerin havuz içine düşmesi sonrasında havuz kaplamasında oluşabilecek zarar da tolere edilmiş olacaktır.

Havuzun fizyolojik kirliliklerden daha az etkilenmesini sağlamak amacıyla havuzun üzerini tamamen kaplayan örtüler kullanılabileceği gibi, etrafına gerilen bariyerler de yardımcı olacaktır.

Havuzunuza kış öncesi yapmanız ihtiyaç duyulan fiziksel ve kimyasal müdahaleler;

1) Havuz suyu havuz yüzeyinden yaklaşık 30 cm aşağıya indirilir.

2) Havuz yüzeyinde oluşabilecek buz tabakasını önlemek için havuz suyu yüzeyine esnek buz basınç yastıkları asılabilir. Havuz içine görsel olarak sıkıntı olmayacak şekilde tahta parçaları yada su üzerinde yüzen cisimler bırakılabilir.Ek olarak ısı kablosu kullanımı yada havuz derinliğinin farklı olduğu bölümler arasında bir devir daim yapılarak ısı alışverişi de bir çözüm olabilir.

3) Havuz alkalinitesi ölçülür, alkalinite değerinin yüksek olması durumunda alkalinite kullanılarak 80120 ppm aralığına çekilir. Şayet ölçüm imkanınız yoksa firmamız teknik mensubu tarafından sizin adınıza bu ölçüm bedelsiz olarak yapılıp gerekli aksiyonlar alınır ve yönlendirmeler yapılır.

4) Havuz pH’ı ölçülüp yüksek veya alçak olması durumuna nazaran PH yükseltici veya PH düşürücükullanılarak 7,27,6 aralığına getirilir.

5) Havuzda şoklama CAHYPO ile yapılıp havuz suyu serbest klor seviyesi 45 ppm seviyelerine çıkarılır.

6) Açık havuzlarda , havuz yüzeylerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak , kış süresince kireç çökelmelerini , kirlenmeyi ve yosun oluşumunu engelleyen, havuzlarda ilkbahar temizliğini kolaylaştıran kış bakım ürünü kullanılmalıdır. Ardından sistem yaklaşık 4 saat kadar filtrasyon konumunda çalıştırılıp ürünün tüm tesisata teması sağlanır. Örnek vermek gerekirse 100 m3 lük bir havuz için kış sezonu girişinde ve ortasında 5 lt kullanılmak üzere toplam 10 lt ürün yeterli olacaktır.

7) Havuz klor seviyesinin kış dönemi süresince yüksek seviyede kalmasını sağlamak amacıyla %90 aktif klor çeren toz yada tablet klor yüzer şamandıra veya klorinatör vasıtasıyla uygulanır. Bu ürünün kullanımı kış süresince havuzunuzda yosun oluşumunu hepsiyla engelleyecektir. Tabletler kış sezonu başlangıcında 100 m3 havuz için , 4 tane havuz içine, 4 tane ise savak içlerine konulur sezon süresince tabletler bittikçe yenilenmelidir.

8) Özellikle her hafta bir gün havuzda dip süpürme ve arkasından yaklaşık 6 saatlik bir filtrasyon yapılması gereklidir .Filtrasyon daha sonra uzun soluklu min 10 dakika ters yıkama ve 5 dakika durulama yapılması tavsiye edilir

9) Kış sezonu süresince havuzun kimyasal değerlerinin yüksek olması sebebiyle kullananların havuzu kullanması engellenmelidir. 

Havuz Suyu Kış Bakımı ve Havuz Suyu Yaz Bakımı için Bizim ile iletişime geçebilirsiniz. Video Galerimizi İncelemek için https://www.sirinlerhavuz.com/video-galeri/ linki kontrol edebilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir